A mobil egészségügyi monitorozó rendszer



Az ÓBUDAI EGYETEM Neumann János Informatikai karán működő Biotech Labor, korábbi telemedicina projektjeinek (www.proseniis.hu) eredményeit továbbfejlesztve, megalkotott egy DAQit névre keresztelt szoftver családot, mely a szabad mobilitást biztosító okostelefonokon különféle egészségügyi és környezeti paraméterektávmonitorozását, valamint pánik helyzetekben riasztási üzenetek küldését teszi lehetővé. A kialakított mobil alkalmazások mellett ezenkívül létrehozta azt a központi adatgyűjtő szerverinfrastruktúrát is, mely képes az adatokat biztonságosan tárolni, valamint online módon megjeleníteni a webes felhasználók számára. A fejlesztés eredményei tervezetten kompatibilisek a korábbi ProSeniis projekt kapcsán kialakított otthoni, egészségügyi adatgyűjtő és távfelügyeleti szolgáltatástámogató rendszerrel és következő lépésként a klinikai kipróbálásokat is támogató ún. élő laboratóriumban kerülnek majd több budapesti tesztfelhasználó segítségével kipróbálásra.

A fejlesztés eredményeit sportolók, szív és érrendszeri problémákkal küzdő személyek, cukorbetegek, testsúlyproblémákkal küzdő személyek, illetve helytől és életkortól függetlenül pánikhelyzetbe került emberek tudják leginkább használni. Az integrált szenzorok, valamint az általuk figyelt paraméterek száma folyamatosan növekszik; jelenleg vércukor, vérnyomás, pulzus, EKG, testtömeg, szöveti oxigenizáció, légzésszám, testhelyzet, mozgásaktivitás és földrajzi pozíció monitorozás áll a felhasználók rendelkezésére


DAQit - DroidHub


A felhasználó oldalán a rendszer alapját egy érintőképernyős okostelefon képezi, melyen azegészségügyi távmonitorozást, valamint életmód támogatást végző alkalmazások futnak. A különböző szenzorokból vezetéknélküli kapcsolatok segítségével gyűjtjük folyamatosan az egészségügyi információkat.Az összegyűjtött adatokat a DroidHuba páciens számára a képernyőn naplószerűen (vérnyomásnapló, vércukornapló, testsúlynapló, stb.) jeleníti meg, valamint ezzel párhuzamosan automatikusan továbbítja titkosított csatornán keresztül az adatközpontnak. Az adatközpontban az adatok archiválásra kerülnek, illetve igény esetén az erre feljogosított egészségügyi személyzet folyamatosan elemezni tudja ezeket.
Az alkalmazás az idős felhasználókra tekintettel, egyszerű, jól látható felhasználói felülettel rendelkezik. A készüléken megjeleníthetőek a mért értékek táblázat és grafikon formájában egyaránt, és a felhasználó visszajelzést kap a rendellenes vagy korábbitól eltérő mért értékekről. A szenzoros mérések mellett a mért adatok kézi rögzítésére is van lehetőség, ebben az esetben az alkalmazás egyszerű digitális naplóként funkcionál. Az alkalmazással lehetőség van pl.: vérnyomás adatok követés jellegű rögzítésére, de akár 1 hetes holteres mérést is lehet végezni vele. A DroidHub szoftver jelenlegi kiépítésében11 szenzort támogat, 4 nyelven kommunikál és kompatibilis a négy legelterjedtebb Android verzióval, valamint sikeresen tesztelésre került közel egy tucat különféle gyártóktól származó telefontípuson.


DAQit - Pánikgomb


Bármilyen pánikhelyzetbe került személy számára, de leginkább időskorúak, gyerekek, vagy beteg páciensek számára hasznos megoldás a Biotech Labor által kifejlesztett Pánikgomb alkalmazás. A rendszer egy gombnyomásra értesítést küld az előre megadott SMS telefonszámokra és e-mail címekre (egyszerre több is megadható). A felhasználó a riasztást követően az automatikus visszahívás fogadása és kihangosítása funkció által beavatkozás nélkül felveheti a kapcsolatot a segítséget nyújtó személlyel. Elesés, stresszhelyzet esetén az alkalmazás könnyen életet menthet! A készülék pánikesemény esetén GPS koordinátákat és GSM cellainformációt is továbbít, így a felhasználó helyzete meghatározható abban az esetben is, ha ő nem képes elmondani,hol van. A felhasználói felület testreszabható, a többféle felhasználói profil választásával letiltható minden más alkalmazás, ezáltal az okostelefon akár egyetlen nagy pánikgombbá alakítható, melyet kívülről természetesen szabadon lehet hívni. Ez a megoldás lehetővé teszi olyan idős emberekszámára is az eszköz használatát, akik félnek bármilyen grafikus rendszertől, illetve menürendszertől. A paraméterek beállítása –pl.: riasztási események kezelése- többszintű jogosultságvédelemmel van ellátva, a nem hozzáértő személyek védelmének érdekében. A Pánikgomb alkalmazás az előzőekben bemutatott egészségügyi adatgyűjtővel párhuzamosan is működtethető.


Központi szerver infrastruktúra


Az egészségügyi, valamint életmód segítő szenzorokból származó adatok az okostelefonból biztonságos adatkapcsolaton keresztül a központi szerverre kerülnek. Pánikesemény esetén a rendszerben azonnali riasztásgenerálódik. A riasztási esemény tartalmazza a riasztást kezdeményező páciens adatait, valamint a riasztás idejét és pontos térbeli koordinátáit. A riasztási esemény előre definiált kommunikációs utakon keresztül jut elaz érintettek felé (pl.: diszpécserszolgálat, hozzátartozók, stb.), akik megteszik a szükséges intézkedéseket a pánikhelyzet elhárítása érdekében. Az online webes felhasználói felület biztonságos és felhasználóbarát kezelést tesz lehetővé, melyben a felhasználói jogosultságoktól függően különböző felhasználói profil választható, valamint a portál nyelve és kinézete is tetszőlegesen személyre szabható.