3D technológiák
_________________________________________________________________________________
A korábbi 3DBodyScan és Gyors Prototípusgyártás csoportok összeálltak egy közös projekt erejéig 2013 elején. A sikeres együttműködésnek köszönhetően már együtt, egy kutatócsoportban folytatják a munkát laborunkban. Főbb tevékenységeink:
• 3D szkennelés
• 3D modellezés
• gyors prototípusgyártás
3D szkennelés
Az utóbbi években egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek tárgyak és helyszínek 3D rekonstrukciójára. A témát a gyorsan népszerűvé vált RGB-D szenzorok is fellendítik. Az ilyen kamerák az RGB adatfolyam mellett mélységi térképet is szolgáltatnak. A mélységi térkép, az RGB kép és a kamera kalibráció eredményének segítségével egy 3D pontfelhőt lehet létrehozni. Elmondható, hogy a hagyományos 2D képfeldolgozást a 3D modellek (pl. 3D pontfelhő) feldolgozása számos további megközelítéssel egészíti ki új algoritmusok és szabad forrású szoftverek formájában.
Az élettelen objektumok 3D rekonstrukciója mellett (pl.: antik tárgyak digitalizálása elektronikus katalógusokhoz) egyre nagyobb igény mutatkozik élőlények, legfőképp emberek szkennelésére is. Így vizuális információk segítségével következtetéseket lehetne levonni az egészségügyi állapottal kapcsolatban (bőrgyógyászati problémár, testtartás). További felhasználási lehetőség rejlik a terméktervezés számára.
3D modellezés
A 3D szkennelés eredményeként nyert felületmodell utómunkára szorul a technológiából adódó hibáknak köszönhetően. Az utómunkának (clean up) köszönhetően modelleket készítünk a gyors prototípusgyártás számára.
Gyors prototípusgyártás
A gyors prototípusgyártás napjainkban gyorsan fejlődő terület. Használják többek között makettek készítésére, orvostechnikában, szerszámgyártásra, elterjedt az építészet, szobrászat területén is. A Biotech Labor rendelkezik 3 FLM technológián alapuló gyors prototípusgyártó készülékkel. Ezek az eszközök nyílt forráskóddal rendelkeznek és elemi fizikai részegységekből építhetőek fel, így kiválóan tanulmányozhatóak és fejleszthetőek. Legfontosabb tulajdonságuk abban rejlik, hogy szerves anyag nyomtatásához is szabadon használható, megfelelő nyomtatófej használatával.
Jelenlegi kutatási irányaink, tevékenységeink:
• automatizált emberi testszkennelés (hardver és szoftverfejlesztés)
• 3D modellek tervezése, utómunkája
• gyors prototípusgyártás optimalizálása (hardver és szoftverfejlesztés)
• polimer alapanyagok újrahasznosítása
• alternatív alapanyagok felhasználása (sajt, csokoládé…)
• online felhasználói felület 3D objektum megjelenítéssel
• oktatás